Yacht > E-shop > Knihy >

Knihy


Poručík Hornblower

Cena vč. DPH 399 Kč

Mnozí čtenáři Yachtu znají Karibik z vlastní jachtařské zkušenosti. Pro některé to byla konečná destinace po přeplutí Atlantiku, ale většina zde strávila dovolenou na pronajatých lodích, užívala si scenerie subtropických ostrovů a plachtění v někdy až příliš silných jihozápadních větrech. Pak přišla vhod kotviště v malebných zátokách nebo v přístavech nenapodobitelného koloritu, nad nimiž se tu a tam tyčí staré pevnosti, neboť karibské ostrovy byly po staletí místem, kde se střetávaly mocenské zájmy Španělska, Nizozemska, Francie a Británie a kde řádili piráti. A možná některé z vás napadlo, jaké to bylo, když se k takové pevnosti přiblížila nepřátelská válečná plachetnice, když v zátokách ostrovů hřměly dělové salvy a blankytné moře brázdily pod pyramidami plachet mocné koráby s řadami děl.

Nyní máte možnost si tuto dobu prožít, byť na stránkách románu Poručík Hornblower britského spisovatele C. S. Forestera, který se právem pokládá za otce moderního námořního románu. Můžete s jeho hrdinou přeplout Atlantik na 74dělové lodi Renown Jeho Veličenstva, uvědomit si, že na monotonii hlídek zaoceánské plavby se nic nezměnilo, seznámit se s kapitánem, který každého důstojníka podezírá ze spiknutí,  zúčastnit se útoku na španělskou pevnost na ostrově San Domingo, poznat, jak se obsluhují děla, a dokonce se obeznámit s takovou finesou, jakou byla střelba rozžhavenými dělovými koulemi. A můžete též  poznat živoření námořního důstojníka na polovičním platu v období amienského  míru a konečné zadostiučinění, jehož se mu v závěru knížky dostane.

S knihami C. S. Forestera o námořním důstojníkovi Royal Navy v období napoleonských válek se mohl český čtenář seznámit po druhé světové válce, kdy už byl jeho hrdina kapitánem, ale teprve nyní vycházejí poprvé v českém překladu knihy, které líčí počátek kariéry kapitána Hornblowera, přestože je autor dopsal později. V roce 2021 to byla knížka Kadet Hornblower, kterou v překladu Leonida Křížka vydalo nakladatelství Yachting Jiřího Zindulky, a nyní se k ní připojuje rovněž v prvním českém překladu 2. díl - Poručík Hornblower téhož nakladatelství a opět s ilustracemi Milana Fibigera.

Vstupte tedy na palubu řadové lodi o 74 dělech HMS Renown a vyplujte s poručíkem Hornblowerem za dalšími dobrodružstvími do Karibiku a čtěte si o nich o dovolené třebas v kokpitu jachty, kotvící právě v některé z těch kouzelných zátok karibských ostrovů.

C. S. Forester

Poručík Hornblower

překlad Leonid Křížek

Nakladatelství Yachting s. r. o., Praha 2022

Aktuální číslo

Předplatné


PřihlášeníRegistrace

Přihlášení uživatele

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo. Přihlášení platí i pro weby časopisů Yacht a WINE & Degustation.

Zapomněli jste heslo?

© YACHT s.r.o. | Všechna práva vyhrazena
Created by EI