Yacht > Detail zprávy >

JEANNEAU SUN ODYSSEY 380 |Nová generace rodinného cruiseru

26.05.2022 |
YACHT, Lodě, Testy, Plachetnice
Testy

Nejnovější přírůstek v aktualizované řadě Sun Odyssey od Jeanneau vypadá slibně. Už na první pohled má tato plachetnice moderní vzhled, ale současně nabízí i velice praktické uspořádání. Díky tomu má potenciál stát se všestranným cruiserem, který beze zbytku nahradí předcházející model 381.

U Jeanneau to s modelovým označováním mají trochu jinak, takže tato jachta nabízí 38 stop délky, 37 stop bez příďového čelenu, což v přepočtu znamená 11,6, respektive 11,3 metru. Praktičnost zde můžeme skloňovat v podstatě v každém odstavci. Začneme uspořádáním paluby, která má přechody po pravoboku i levoboku a pohodlně se dá projít od kormidel na zádi až na příď, aniž by bylo nutné překonávat nějaké schody nebo další překážky. Sklopné zadní čelo tvoří komfortní koupací plošinu, která je v této kategorii rovněž standardem. Oceňuji ale integrovaný koupací žebřík. Velké rozměry má i úložný prostor na zádi, kam se vejdou fendry a řada drobností, které prostě na palubě nesmí chybět.

Nejen za uspořádáním paluby, které vychází z větší Sun Odyssey 410, stojí Marc Lombard, designér plachetnice Oceanis 31.4. Ostatně tomuto modelu je Odyssey 380 taktéž velmi podobná. Obě lodě se kromě mírně delšího trupu modelu 380 odlišují hlavně profilem přídě. Model 380 má zpětný sklon k přednímu vazu. Tento detail v zásadě nemá jinou funkci než designovou. Kokpitu vévodí robustní stůl s madly, která jsou pro pohyb nakloněné lodě vysloveně nutností. Lavice v kokpitu mají nadstandardní šířku a správnou délku, aby bylo možné se v kokpitu natáhnout k odpočinku v zátoce na kotvě. To umožňuje šířka lodě, která se od místa, kde dosáhne maxima směrem k zádi, prakticky nezužuje.

Ovládání plachet je rozvrženo tak, aby ho bez problémů zvládli dva lidé. Hlavní plachta je vedena dozadu k navijákům před kormidlo a otěž samopřehazovací kosatky je ovládána rolfoky na střeše. Ve verzi s větší genou je vedení otěží opět staženo dozadu ke kormidlu stejně jako v případě použité code 0 nebo genakru. Jeanneau 380 je možné objednat se standardním pevným kýlem, se zkráceným kýlem pro mělké vody nebo se sklopným kýlem. K dispozici jsou také dvě verze takeláže, vždy však bez zadních vantů. První varianta je s klasickou plachtou a refováním pomocí lazy bagu, druhá s rolováním hlavní plachty do stěžně. Právě tímto systémem byla osazena loď, kterou jsme v Cannes měli příležitost testovat. Kormidelní listy jsou dva stejně jako kormidelní kola. Díky absenci zadních vantů je sezení a stání za kormidlem velmi pohodlné i při větších náklonech a od kormidla je velmi dobrý výhled.

TEST plachetnice najdete na stranách 32-37 v květnovém vydání Yacht 5/2022, který můžete zakoupit v tištěné i digitální podobě ZDE.


Aktuální číslo

Předplatné


PřihlášeníRegistrace

Přihlášení uživatele

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo. Přihlášení platí i pro weby časopisů Yacht a WINE & Degustation.

Zapomněli jste heslo?

© YACHT s.r.o. | Všechna práva vyhrazena
Created by EI