Yacht > Články > Závody >

25. ČESKÁ NÁMOŘNÍ RALLYE |Ve znamení velmi silného větru

31.10.2021 |
Závody

25. Česká námořní rallye se jela od 10. do 15. říjnav Chorvatsku. Mistrem republiky ve třídě First 35 se stal tým RODOP vedený Martinem Kulíkem. Ve třídě Elan E4 si odvezl pohár pro vítěze tým ROLLING BOTTLES pod vedením Filipa Šejby.
Na startu se sešlo 31 posádek, které závodily ve dvou kategoriích -na dvaceti Firstech 35 a jedenácti Elanech E4. Letošní rallye se musela poprat s takovým počasím, jaké závod nepamatuje. Od prvního do posledního dne foukala silná bóra, která často atakovala hranici 40 uzlů. To byly podmínky, v nichž mnohdy nebylo možné závodit. Nejde jen o dovednosti závodníků, které jsou na vysoké úrovni, ale také o materiál, ten nemusí podobné podmínky vydržet. To byl důvod, proč se podařilo odjet jen pět rozjížděk a poslední dva dny ani jednu. Souboj s počasím vyvrcholil v nedokončené šesté rozjížďce, kdy bóra během několika vteřin zesílila až na 40 uzlů. V té chvíli již přestalo jít o závod a bylo třeba bojovat o záchranu materiálu a zdraví posádek, což se dařilo s různou úspěšností. Proto organizátoři rozjížďku zrušili. Velmi silný vítr v dalších dnech už pokračování závodu neumožnil. First 35Oproti některým jiným ročníkům, ve kterých vítězné týmy jasně dominovaly, se tentokrát pořadí na čele rozjížděk často měnilo. Někteří favorité řešili vážné technické problémy, jiným se nedařilo, nebo dařit přestalo. Konzistentní výsledky tak zajížděl v kategorii First 35 jen tým RODOP vedený Martinem Kulíkem, který po zásluze zvítězil. Bylo to už jeho deváté vítězství v této regatě. Druhé místo vybojoval SEA U SAILING pod vedením Jana Hirnšala, jenž zaostal za vítězným RODOPEM o 4 body. Třetí příčka se stala kořistí FOFRTEAMU vedeného Martinem Drábkem, který si v rozjížďkách připsal dvě umístění na stupních vítězů...

Celý článek o závodu si můžete přečíst v listopadovém vydání Yacht magazínu.

Text: Daniel Vodička a Daniel Guryča