Yacht > Články > Plavby a revíry >

THAJSKO OPĚT OTEVŘENO |Nejen pro jachting

31.05.2022 |
YACHT, Plavby a revíry

Poslední dva roky byly vzdálené destinace pro charter téměř uzavřené. Na jaře letošního roku se naštěstí situace nejen v Evropě, ale i v dalších oblíbených a pro nás exotických lokalitách začala měnit k lepšímu. Od prvního června je Thajsko zcela otevřeno. Na jaře však bylo ještě nutné absolvovat dva testy na místě.

Zeptali jsme se proto dvou charterových agentur a jejich klientů na jejich aktuální zkušenosti s Thajskem a plavbou po Andamanském moři, kam směřuje stále více našich jachtařů především díky exotickému prostředí, vynikající gastronomii a celoročně teplému počasí. Za Colins Yacht odpovídali většinou společně majitelka Hana Colins se svými kamarády a skippery Petrem a Františkem. A až na pár výjimek se jejich odpovědi shodovaly. Také firma YachtNet měla na jaře v Thajsku loď, kterou kormidloval kapitán Aleš Křížek. Konkrétně se jednalo o Jeanneau Sun Odyssey 479.Všem jsme položili stejné otázky. Zajímalo nás, jak se situace v Thajsku změnila od naší poslední návštěvy.

Byla to vaše první plavba v Thajsku nebo jste měli příležitost navštívit tuto destinaci již dříve? Pokud ano, můžete porovnat, jaké to bylo letos na jaře? Charterové plavby se na přelomu března a dubna v Thajsku teprve rozjížděly.

Aleš: V Thajsku jsem byl poprvé, ale jednoznačně se jedná o výjimečnou jachtařskou lokalitu. Pandemie byla naopak pro jachtaře jedinečnou šancí, jak zažít neopakovatelné chvíle na moři a v zátokách, které jsou běžně naplněné k prasknutí kotvícími loděmi. Tak jsme přistoupili i k plavbě v Thajsku. Organizačně i administrativně se jednalo o náročnější akci, s jistou mírou rizika a s možností zrušení plavby či neplánovaného pobytu v karanténě. Odměnou nám však byly prázdné zátoky, opuštěné pláže a na jižních ostrovech i křišťálově čistá voda. Některé dny jsme na obzoru viděli jen rybáře a žádné plachty.

Hana, Petr a František: V Thajsku jsme všichni tři již byli několikrát. Před covidem bylo všeho hodně. Moc lidí, obchodů, stánků, atrakcí i turistů. Letos na jaře byla ve velkých centrech asi tak polovina všech atrakcí a obchodů stále zavřená a myslím, že to na nás bylo tak akorát. V menších městech a destinacích bylo naopak téměř všechno ještě zavřené. Díky tomu jsme ale mohli v klidu projít i místa na na ostrovech Phi Phi nebo v Phuketu, kam jsme se dříve kvůli návalu ani nechtěli pouštět. Jednoduše to lze shrnout tak, že čím dál jsme se dostali od letiště, tím méně bylo lidí i lodí. A například na vodě u pláží zcela chyběly vodní skútry, což pro nás jachtaře bylo příjemnější, koupání a šnorchlování tak bylo bezpečnější.

Změnily se nějak ceny za služby? Mám na mysli například ceny za jídlo v restauracích, popřípadě doprava či půjčovné aut nebo skútrů.

Aleš: Ceny se výrazně liší dle lokality. Ale i v těch dražších jsou ceny přijatelné, srovnatelné s Českou republikou. Ve vyhlášených turistických destinacích jsou obecně ceny vyšší a je cítit, že jste primárně turista, tedy zdroj peněz. Příkladem jsou ostrovy Phi Phi včetně Maya Bay. Pokud nevyhledáváte větší množství lidí a nejste barový typ, je lepší se těm nejznámějším lokalitám vyhnout. Opakem jsou skvělé ceny na jižně položených ostrovech, jako je například Ko Rok Nok. Ve většině thajských parků jsme nemuseli platit za kotvení. Výjimkou byl Ko Rok Nok, kde však vstupné platilo na několik dní pro větší počet ostrovů a samozřejmě zahrnovalo i kotvení na bójce. V parcích, kam patří většina krásných ostrovů na jihu, se nesmí používat kotva, aby nedocházelo k ničení korálů. Tento trend je i v Thajsku dnes velmi rozšířený a je třeba si vždy ověřit, zda se v dané lokalitě smí kotvit či je nutné vyhledat bójku. Na mnoha místech jsme viděli, jak Thajci pomáhají obnovovat poničené korálové útesy.

Celý článek najdete v aktuálním vydání Yacht 6/2022, který je možný zakoupit ZDE.


Aktuální číslo

Předplatné


PřihlášeníRegistrace

Přihlášení uživatele

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo. Přihlášení platí i pro weby časopisů Yacht a WINE & Degustation.

Zapomněli jste heslo?

© YACHT s.r.o. | Všechna práva vyhrazena
Created by EI