Yacht > Články > Plavby a revíry >

Po stopách hurikánů |Freedom aneb cesta za svobodou

26.02.2019 |
Plavby a revíry

V polovině září 2018 se opět vracím na SNĚHURKU, která stojí v zátoce Le Marin na Martiniku.

Bohužel trup je celý zarostlý, takže zase nějaká novinka antifoulingu nefunguje. Zde stojí jeřáb v marině včetně tří dnů na suchu 1 150 EUR, proto zvednu kotvu a pluji na jih na Trinidad, kde platím za stejnou službu 260 USD. Potom se pomalu vracím zpět na Martinik a opět proplouvám všechna již známá a krásná místa. Zastavuji se na Grenadě, Grenadinách, na Svatém Vincentu se rozloučím s Tonym v jeho baru, na Svaté Lucii si vychutnám poslední západ slunce s Malým Pitonem. Zkrátka cítím, že jsem zde v Karibiku již dlouho, od roku 2012, a v podstatě jsem obeplul všechny ostrovy a navštívil všechny země v okolí, tedy v Jižní i Střední Americe. Nastává čas se posunout dál a začít objevovat další ostrovy, další země a další krásná místa. Naposledy tedy zastavím na Martiniku, kde se rozloučím s celou českou komunitou a 20. prosince vyplouvám na sever.

Můj poslední velmi silný zážitek zde v této oblasti, byla návštěva Dominiky těsně po hurikánu Maria v září 2017. Tehdy byl ostrov naprosto celý zdevastovaný. Později jsem se tam zastavil po 4 měsících v lednu 2018. A to jsem byl jednoznačně překvapen, co dokázala příroda. Najednou byl opět celý ostrov zelený, i když pouze nízkými keři. Vysoké palmy samozřejmě ještě nedorostly, ale i za tak krátkou dobu byly třeba banánovníky již 1,5 m vysoké a Dominikánci opět pěstovali vše, co roste na zemi jako rajčata, okurky, brambory, ananasy... Byli tedy zase relativně soběstační. Horší to bylo s infrastrukturou. V horách dosud nefungovala elektrika, takže každá domácnost používala vlastní generátor. Stejné je to s vodou. Pro tu se chodí do řek, kterých je naštěstí na Dominice mnoho. Některé domy byly již opravené, tedy měly alespoň novou střechu, hodně jich však bylo v původním stavu. Místní vláda poskytla obyvatelům malý finanční obnos a úlevu v podobě nákupu stavebního materiálu bez DPH, ale to samozřejmě nestačilo na kompletní opravy. Také je pravdou, že ne všichni Dominikánci toho využili na opravy domů. Nicméně moje návštěva mi potvrdila, že příroda si dokáže s katastrofami poradit sama. Takže se automaticky nabízí při další plavbě postupně navštívit i ostatní ostrovy a zmapovat situaci po hurikánech s odstupem roku a půl.

Více o plavbě po Karibiku se dočtete na stránkách březnového čísla časopisu Yacht.

Text a foto Miroslav Račan

Zveřejněno v Yachtu 3/2019


Aktuální číslo

Předplatné


PřihlášeníRegistrace

Přihlášení uživatele

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo. Přihlášení platí i pro weby časopisů Yacht a WINE & Degustation.

Zapomněli jste heslo?

© YACHT s.r.o. | Všechna práva vyhrazena
Created by EI