Yacht > Články > Lodě > Plachetnice >

Severská odysea

11.10.2019 |
Plachetnice

Aneb na plachetnici Altego II z Antarktidy do Arktidy a na Aljašku

Náš příběh začíná v lednu 2018. Po návratu z naší čtvrté expediční plavby na Antarktidu, z třetího obeplutí mysu Horn a čtvrtého proplutí krásnou Patagonií jsme se rozhodli, že se už poplujeme ohřát do teplých krajin.jsme s Péťou a Haničkou vyrazili z argentinského přístavu Ushuaia přes Falklandy na Jižní Georgii (1 380 Nm). To bylo naše zcela jednoznačně nejkrásnější a nejopuštěnější místo, které jsme s naší lodí kdy navštívili.A tady se někde datuje reálný záměr proplout severozápadní cestu z Grónska nad severní Kanadou až na Aljašku. Mělo to ale několik zádrhelů:

1) jak k tomu přemluvit Péťu,

2) jak s lodí uplout 14 000 Nm do Grónska,

3) jak se nenechat "vcucnout" krásným a pohodovým Karibikem a konečně

4) jak tuto jednu z nejobtížnějších, cca 5 000 Nm dlouhou trasu, uplout.

Plavba do Karibiku z Jižní Georgie jsme po 1 950 Nm dopluli do Brazílie začátkem března. Rodinná plavba v červenci kolem brazilského pobřeží až do Recife(1 340 Nm) byla překvapivě zajímavá a příjemná.Odtud jsem sám v srpnu plul 1 700 Nm do Surinamu.Pak následovala od listopadu 2018 až do března 2019 trasa podél celého Karibiku: Surinam,Tobago, Trinidad, Grenada, Sv. Vincent, Sv.Lucie, Martinik, Dominika, Guadeloupe, Montserrat,St. Kitts a Nevis, Sv. Eustatius, Sv. Bartoloměj,St. Marteen, Anguilla, British Virgin Islands,Portoriko, Dominikánská republika, Haiti, Jamajka,Kuba, Bahamy. Byla to úžasná, 3 510 Nm dlouhá plavba, nejen kvůli krásným místům, ale především tím, že se nám na palubě vystřídala celá řada našich přátel a členů rodiny. Tato absolutně pohodová plavba skončila na Bahamách koncem března odletem Péti a Haničky domů.A nastala přeplavbová část směr Grónsko. Pořád zbývalo k jeho břehům 3 000 Nm. Přeplavby a přípravy lodě na NWP Plavba musela být naplánovaná dobře i podle ročního období a počasí. První částí byla plavba do USA. Nejdříve jsem chtěl loď nechat v mimo hurikánové oblasti Norfolk, ale pak jsem dal přednost New Yorku vzdálenému z Baham 900Nm. Tato oblast byla sice zajímavější, ale také bohužel nečekaně výrazně dražší. Zde panoval ještě konec zimy, a tak jsem začátkem dubna vytáhl loď na břeh a odjel do ČR. Do New Yorku jsem se vrátil 20. 5. a pustil se do nutných oprav,úprav, montáže nového topení, výměny kotevního řetězu, baterií, některých lan, nátěru nového antifoulingu atd. Veškeré opravy a přípravy stály přes 10 000 USD. Nicméně byly to nutné výdaje a loď to po těch letech v antarktických vodách již potřebovala. K tomu ale bylo ještě potřeba přičíst 2 000 USD za 2 měsíce stání lodě na suchu v marině. Po všech namáhavých pracích jsme byli odměněni nesmírně zajímavou plavbou (200 Nm) New Yorkem po řekách Hudson a East River, kolem sochy Svobody, Manhattanu, Brooklynu, Bronxu i Long Islandu... A pak už zase bez Péti a Haničky vyrážím se Zdeňkem Dybalem 10. 6. z Bronxu na plavbu 550 Nm do kanadského Halifaxu.Po krátkém odpočinku a posádkou doplněnou o Richarda Polzera a Denisu Horníčkovou 18. 6.vyrážíme na plavbu 1 320 Nm do Grónska. Už tato plavba byla překvapivě velmi pěkná. Měli jsme 8 zastávek, všechny zajímavé a například jen v Lawrence Bay by člověk mohl být několik sezona pořád by měl co objevovat. Je to opravdu krásná oblast. Moc rád bych se tam ještě vrátil.Do grónského města Narsasuaq dorazíme po pohodové přeplavbě Labradorského moře (600 Nm)přesně podle plánu 4. 6. Od začátku máme upluto z argentinské Ushuaie 12 850 Nm.V Narsasuaq nastupují 9. 7. opět Péťa a Hanička s novou posádkou a vyplouváme směr Paamiut, Nuuk, Sisimiut, Aasiaat, Illulisat a Upernavik. Těchto 1 150 Nm patří pro nás bezesporu k nejkrásnějším místům na světě. Úžasná příroda,která se každý den mění, ledovce, malé vesničky,desítky kotvišť, milí lidé... Grónsko na nás zanechalo neuvěřitelně nádherný dojem.

Více informací o krásné plavbě na lodi Altego II. se dočtete v aktuálním vydání časopisu Yacht.

Text a foto: Jiří Denk


Aktuální číslo

Předplatné

Katalog lodí


PřihlášeníRegistrace

Přihlášení uživatele

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo. Přihlášení platí i pro weby časopisů Yacht a WINE & Degustation.

Zapomněli jste heslo?

© YACHT s.r.o. | Všechna práva vyhrazena
Created by EI