Yacht > Články > Lodě > Plachetnice >

SAFFIER SE 24 LITE |Soběstačný daysailer

24.05.2023 |
Plachetnice

Novinka nizozemské loděnice Saffier, plachetnice SE 24 Lite, se vyznačuje střídmými liniemi a výbornými plavebními vlastnostmi. Dá se pořídit i v závodní verzi s hlubokým kýlem. Podle výrobce se obejde prakticky bez vnějších zdrojů energie.

Historie jachet Saffier se dá vystopovat až do roku 1953. Tehdy si totiž budoucí zakladatel loděnice Richard Hennevanger pořídil první vlastní loď. Bylo mu pouhých dvanáct let. Plavidlo bylo napůl vrak. Hennevanger ho musel napřed společně se svým otcem zrekonstruovat. Investovali do opravy značné množství času a úsilí. Nakonec se vydařila k jejich spokojenosti. Znovu zrozenou jachtu pojmenovali REGENBOOG, česky duha. Když se s ní jednou plavili v ústí kanálu propojujícího amsterodamský přístav s přístavem městečka IJmuiden na břehu Severního moře, potkali menší nákladní loď. Její kapitán na ně zavolal, jestli by nechtěli REGENBOOG prodat. Hennevangerovi nabídku přijali. Kapitán si nechal novou jachtu vytáhnout na palubu. Hennevangera s otcem pak vysadil na břeh bez lodě, zato s tučným obnosem v kapse. REGENBOOG se tak stala první lodí, na které Richard Hennevanger sám pracoval, a zároveň i první lodí, za kterou dostal zaplaceno. Když si v roce1961 odbyl vojenskou službu, oženil se a odstěhoval se s manželkou do Austrálie. Založil tam jachetní loděnici. 

Plachetnici představujeme ve vydání YACHT 5/2023, který je možné zakoupit ZDE.


Aktuální číslo

Předplatné


PřihlášeníRegistrace

Přihlášení uživatele

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo. Přihlášení platí i pro weby časopisů Yacht a WINE & Degustation.

Zapomněli jste heslo?

© YACHT s.r.o. | Všechna práva vyhrazena
Created by EI