Yacht > Články > Lodě > Plachetnice >

Beneteau Oceanis Yacht 54

30.09.2020 |
Plachetnice

Společnost Beneteau už na počátku roku 2020 představila dvě novinky z řady Oceanis. První z nich je Oceanis Yacht 54, která měla být poprvé na vodě na veletrhu v Cannes, jenž se však nakonec neuskutečnil. Nová čtyřiapadesátka tak doplňuje řadu Oceanis Yacht a přidává se k modelu Oceanis 62. Označení Yacht klade důraz na větší luxus a pro zákazníky zajímavé jsou daleko větší možnosti přizpůsobení a personalizace. Zároveň se jedná o slušný kompromis, pokud jde o velikost, tedy minimálně v porovnání s větším a starším sourozencem Oceanis Yacht 62.

Po designové stránce se o žádnou velkou revoluci nejedná. Padesátčtyřkanese totiž znaky typické i pro další lodě řady Oceanis, která patří k nejdůležitějším v portfoliu výrobce. V DNA této lodě je zakódován sportovní duch, protože trup vychází z loni představeného modelu First 53.Je jasné, že výkony této zajímavé lodě při plavbě na plachty budou vynikající. Za funkčním námořním designem plavidla stojí firma Biscontini Yacht Design Roberta Biscontiniho, design exteriéru i interiéru pochází od návrháře Lorenza Argenta. Tvar trupu je inspirován sportovními modely, kdy se štíhlá příď rozšiřuje do poloviny délky lodě a pokračuje v maximální šířce okolo pěti metrů až na záď. Částečně krytý kokpit se dvěma kormidly nabízí spoustu místa pro setkání celé posádky, a přesto se dá z obou stran snadno obejít až k samotné přídi. V trupu je integrovaný čelen pro genakr a code 0 a tři velká okna na každé straně. Pojďme ale na palubu. První, čeho si všimnete, je výklopné zadní zrcadlo, které tvoří příjemnou koupací plošinu. Zároveň se otevírá pohled na garáž, do které se vejde například nafukovací člun Aermarine 245 a díky sklopnému zrcadlu není při ukládání nutné ani sundávat závěsný motor ani člun sfukovat. Připravit jej pro výstup na břeh je mnohem snazší než jej vozit na palubě a pak přes zábradlí spouštět na vodu. K tomu se sem navíc vejde spousta vybavení, které jinak překáží na palubě. A také je zde možné uložit koupací žebřík, se kterým bývá rovněž potíž, pokud takový prostor není hned po ruce.

Celý článek najdete v říjnovém čísle časopisu Yacht.


Text: Pavel Kreuziger a Daniel Guryča

Foto: Beneteau


Aktuální číslo

Předplatné


PřihlášeníRegistrace

Přihlášení uživatele

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo. Přihlášení platí i pro weby časopisů Yacht a WINE & Degustation.

Zapomněli jste heslo?

© YACHT s.r.o. | Všechna práva vyhrazena
Created by EI