Yacht > Články > Lodě > Motorové lodě >

G-FIFTY |Návrat legendy

24.05.2021 |
Motorové lodě, Historie

Pokud jste skutečnými nadšenci do lodí, možná si vzpomenete na jednu z největších legend vyrobených v průběhu 20. století. Stroj s názvem G-Cinquanta, který patří k nejuznávanějším a právem ikonickým motorovým člunům, se vrací v nové podobě.

Retro je už nějakou dobu v módě, o čemž svědčí nejen opakující se prvky třeba v interiérovém nebo automobilovém designu, ale i obliba klasických plavidel osazených tím nejmodernějším technickým vybavením, jaké je dnes k dispozici. Tyto lodě jsou zároveň navrženy tak, aby svým majitelům poskytly co možná nejvyšší úroveň luxusu. Takový je i G-Fifty, který aktuálně představují firmy Levi Designs a PMP Design. Nejprve si však povězme něco málo o jeho slavném předchůdci. Motorový člun s názvem G-Cinquanta byl postaven v roce 1967 pro tehdy nejbohatšího Itala Gianniho Agnelliho, největšího akcionáře Fiatu. Za designem stál slavný Renato "Sonny" Levi, který na vzhledu lodi spolupracoval s neméně známým studiem Pininfarina. Písmeno G označovalo křestní jméno majitele, Cinquanta je pak italsky 50a značí rychlost člunu v uzlech, v přepočtu jde o cca 92 km/h. Loď byla nedávno v aukci síně Sotheby's vydražena za 450 tisíc eur jako motorový člun navržený pro "nejelegantnějšího muže planety". Po přibližně padesáti letech se vrací nová, přepracovaná verze, evidentně vytvořená pro mezinárodního zákazníka, o čemž svědčí už poangličtěný název G-Fifty. A samozřejmě nikoliv v jediném provedení, ale více kusech. I tak ale půjde o designovou libůstku, kterousi rozhodně nebude moci dovolit každý. Firma Levi Designs se tentokrát spojilas PMP Design, podle iniciál šéfa jménem Pasquale Mario Passalacqua, a k vzhledu člunu inspirovaného minulostí přidala technologické novinky odpovídající požadavkům dnešní doby. Obě firmy využily toho, že spolupracovaly dlouhodobě, a návrh nové lodi tak byl bezproblémový.

Celý článek o jedné z největších lodních legend najdete v aktuálním Yachtu. 

Text:Pavel Kreuziger
Foto: PMP Design


Aktuální číslo

Předplatné


PřihlášeníRegistrace

Přihlášení uživatele

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo. Přihlášení platí i pro weby časopisů Yacht a WINE & Degustation.

Zapomněli jste heslo?

© YACHT s.r.o. | Všechna práva vyhrazena